העברה ללא תמורה של דירת מגורים (עסקת מתנה)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

5545810212_fb5b16a5b0_b

מהי עסקת העברה ללא תמורה?

העברת דירה ללא תמורה הינה עסקה במקרקעין בעלת השלכות משמעותיות, בהיותה כרוכה בהעברה של נכס בשווי כספי גבוה, כאשר עשויות להיות לכך השלכות עתידיות, לרבות בהיבט המיסוי, ולפיכך יש לבצעה בקפידה.

הסיבות לביצוע העברה ללא תמורה של דירת מגורים הינן מגוונות, בין היתר בשל העובדה שבעלי דירות מעוניינים להעביר את רכושם ליורשיהם העתידיים, בעודם בחיים על מנת למנוע סכסוכי יורשים בעתיד, או מן הטעם שהורים מעוניינים לסייע לילדיהם ולתת להם דירת מגורים במתנה, או מסיבות מסויות, כאשר לדוגמא בעל דירה מעוניין לקנות דירה נוספת וליהנות ממס רכישה מופחת של דירה יחידה.

מבחינת מס השבח- מס החל על נותן המתנה

סעיף 62 לחוק מיסוי מקרקעין קובע כי העברה ללא תמורה של זכות במקרקעין מיחיד לקרובו, פטורה מתשלום מס שבח.

קרוב, לעניין מס שבח הינו  בן-זוג, הורה, הורי הורה, צאצא, צאצאי בן-זוג ובני-זוגם של כל אחד מאלה,  אח או אחות ובני-זוגם, איגוד שהוא בשליטתו.

מבחינת מס הרכישה- מס החל על מקבל המתנה

תקנה 20 לתקנות מס רכישה קובעת כי במכירת זכות במקרקעין ללא תמורה מיחיד לקרובו, יהיה מס הרכישה שליש ממס הרכישה הרגיל.

קרוב, לעניין מס רכישה הינו בן זוג, לרבות מי שהיה בן זוג במשך ששה חדשים שקדמו למכירת זכות במקרקעין, הורה, צאצא, בן-זוגו של צאצא, אח ואחות.

כאשר מדובר בהעברה ללא תמורה בדירת מגורים מיחיד לבן- זוג המתגורר יחד אתו בדירה, תהא ההעברה פטורה ממס רכישה.

תקופת צינון

מקבל הדירה נדרש להמתין עד חלוף מועד של תקופת צינון, עד שיוכל למכור אותה בפטור ממס שבח (בהנחה שהוא עומד בתנאי הפטור).

ככל שמקבל הדירה מתגורר בה- תקופת הצינון היא 3 שנים וככל שמקבל הדירה לא מתגורר בה- תקופת צינון של 4 שנים.

סיכום

ישנה חשיבות  לעריכת העסקה בצורה מקצועית ואחראית, שכן כמו בכל עסקת מקרקעין ישנן משמעויות ארוכות טווח לאופן ביצוע העסקה.

ייעוץ משפטי נכון יפרוש בפני הצדדים את העלויות הצפויות להם ויסייע להם לערוך את העסקה הנכונה עבורם.

 אין בסקירה זו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי פרטני.

אם אתם זקוקים לשירותי עורך דין בתחום, הינכם מוזמנים לפנות למשרדינו לקבלת מידע וייעוץ ונשמח לעמוד לרשותכם ולהעניק את מיטב השירות עבורכם.

 

אתם מוזמנים לפנות אלינו לייעוץ ראשוני.

עו"ד יפית יוחפז

משרד עורכי דין

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים כאלה או אחרים או להימנעות מהם. על הקורא לפנות ולהתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום הספציפי בטרם נקיטת כל פעולה משפטית כזו או אחרת. כל המסתמך על האמור בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד והאחריות לכל תוצאה, ישירה או עקיפה, בשל הסתמכות על האמור, תחול על המשתמש בלבד.

1
היי, איך אוכל לעזור לך?
Powered by